poradniki

Aliexpress – zawiadomienie z urzędu celnego, jak się zachować?

Kupiłeś na Aliexpress markowy produkt? Boisz się, że zostanie on zatrzymany przez urząd celny, lub już został? Jeśli nurtują Cię tego typu pytania to zachęcam do lektury poradnika, który wyjaśnia co zrobić, gdy nasza paczka zostanie zatrzymana przez urząd celny.

Jeśli twoja paczka zostanie zatrzymana przez Urząd Celny to zostaniesz o tym poinformowany za pomocą listu, który będzie wyglądał podobnie do poniższego przykładu.

urząd celny aliexpress

List z Urzędu Celnego jest prośbą o przesłanie informacji odnośnie zawartości paczki, oraz jej wartości. Wszystkie te dane należy umieścić w przygotowanej na piśmie tabelce. Oprócz tego na papierze znajdziesz takie informacji jak: nr pozycji magazynowej Twojej paczki, dane kontaktowe Urzędu Celnego, instrukcje postępowania.

Jak wypełnić tabelkę?

Pamiętaj, aby przy wypełnianiu tabelki nie wypisywać szczegółowych informacji. Stosujmy proste regułki, takie jak kategorię produkty, czy typ. Oprócz tego w tabeli powinny znaleźć się wartość zamówionych produktów. Przykład (szalik – 22$ – 1 sztuka).

Przykładowo wypełniona tabelka:

urzadcelny

Po uzupełnieniu pisma wykonaj jedną kopię.

Inne potrzebne załączniki

Samo uzupełnienie tabelki nie rozwiąże naszego problemu. Dodatkowo musimy zaopatrzyć się w kilka zdjęć ekranu (print screen – PrtSc ). Potrzebujemy potwierdzenie transakcji, potwierdzenie wpłaty oraz skan dowodu. Przewiń dalej, aby dowiedzieć się jak dostać się i wydrukować potwierdzenie transakcji.

Potwierdzenie wpłaty znajdziesz natomiast na stronie swojego banku. W tym celu wejdź do historii i kliknij na szczegóły wybranej operacji. W każdym banku przejścia do szczegółów operacji może wyglądać inaczej. Po otworzeniu szczegółów należy pobrać potwierdzenie przelewu.

Ostatnim elementem, który musisz przygotować do wysłania jest skan dowodu osobistego. Pamiętaj, aby zeskanować dowód w taki sposób, aby był na nim widoczny numer PESEL.

Potwierdzenie transakcji

  1. Wchodzimy na stronę https://pl.aliexpress.com/ i logujemy się na nasze konto,
  2. Przechodzimy do zakładki moje zamówienia,
  3. Obok ID Zamówienia klikamy w „Zobacz Szczegóły” ,skan
  4. Ustawiamy stronę w takiej pozycji, aby adres wysyłki i wartość zamówienia była widoczna,
  5. Wykonujemy zrzut ekranu za pomocą klawisza „PrtSc” znajdującego się nad strzałkami na klawiaturze,
  6. Otwieramy program PAINT i wklejamy do niego wykonany zrzut ekrany. (PPM -> WKLEJ),
  7. Zapisujemy obraz, który od tej chwili jest gotowym załącznikiem dla Urzędu Skarbowego.

Mam wszystkie załączniki, co teraz?

Jeśli zebrałeś już wszystkie załączniki, a mianowicie skan pisma z uzupełnioną tabelą, potwierdzenie transakcji, potwierdzenie wpłaty oraz skan dowodu osobistego to nie pozostało nic innego, jak wysłać wszystkie załączniki na adres mailowy podany na piśmie. Na piśmie znajdziemy także takie informacje jak numer księgi magazynowej, który posłuży nam za tytuł wiadomości mailowej.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *