poradniki

AliExpress – cło, VAT i urząd celny

AliExpress cło, VAT i inne dodatkowy opłaty? Kupując na AliExpress każdy z nas zastanawiał się, czy przy tak niskich cenach produktów nie znajdzie się jakiś dodatkowy haczyk. Jeśli kupujemy mądrze oraz znamy na jakich zasadach obowiązuje CŁO i VAT, to nie mamy się o co martwić. Postaram się przybliżyć nieco ten temat.

AliExpress cło, vat, opłaty celne

Najważniejsze informacje

Na początku podam wam najważniejsze informację, dla których większość z Was tutaj przyszła. Poniżej zostaną wartości, do których jesteśmy zwolnieni z opłat.

  • do 22 EUR – jesteśmy w pełni zwolnieni z opłaty cła i VAT’u,
  • do 45 EUR ( na użytek osobisty ) – mogą zostać także zwolnione z podatku VAT, jeśli kupujemy je na użytek osobisty, a nie handlowy
  • do 150 EUR – paczki zostają zwolnione z cła, jednak często są opodatkowane VAT 23%,
  • Aparaty cyfrowe, konsole do gier oraz telefony – brak opłaty celnej.

Co jeśli naszą paczkę zatrzyma urząd celny?

Jeśli kupujemy produkty na własny użytek, a nie w celach komercyjnych to w zasadzie nie mamy się czego obawiać. Musimy jedynie pamiętać, aby gromadzić w własnym zakresie linki do produktów, które kupujemy oraz potwierdzenia płatności. Może się zdarzyć, że Urząd Celny zatrzyma naszą paczkę – zostaniesz wtedy o tym poinformowany drogą pocztową. Najprostszym rozwiązaniem całej sytuacji jest odesłanie do Urzędu Celnego potwierdzenia wykonania płatności oraz linku aukcji na AliExpress. Po tych czynnościach paczka powinna bezpiecznie wznowić trasę do Twojego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *